Про особливості “табачного” референдуму у вишах Харкова

ХПІ24 жовтня у багатьох вишах України і в Харківському політехнічному інституті зокрема відбувся "Всеукраїнський студентський референдум щодо освітніх реформ".


Перше, що кидається в очі, це час проведення – 24 жовтня, від 10.00 до 15.00, себто, на початку модульного тижня, коли пар майже немає, а студенти зайняті ліквідацією поточних заборгованостей у навчанні або ж просто відпочивають вдома. Просто ідеальний час для підтасування результатів референдуму: кількість тих, хто проти – мінімальна. Можна рапортувати, що в ХПІ 99% "за", дарма що проголосували тільки "потрібні" люди. Треба більшу кількість голосів – домалюють, до цього "біло-синім" українофобам не звикати.

Найбільше, що мене вразило, то це те, що, окрім "Студентської "Свободи", у Харкові не знайшлося жодної організації, яка б виступила проти цього так званого "студентського референдуму". Грізні заклики бойкотувати референдум в Інтернеті до уваги не беру, бо жодного (тим паче, позитивного) результату вони не несуть, та й сам бойкот – ідея начебто й непогана, але нічого не варта через відсутність просвітницької роботи в студентському середовищі як такої. Тож, "Студентська Свобода" самотужки взялася за роз'яснювальну кампанію шляхом розклеювання друкованої продукції в декількох найбільших вишах Харкова (НТУ "Харківський політехнічний інститут", Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна і НАКУ ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут"). У листівках перелічено, що насправді криється за "невинними" питаннями в бюлетенях, а також показано мету цього опитування – створити ілюзію "одобрямсу" нового законопроекту "Про вищу освіту".

Трохи про питання, винесені на референдум. Людина, яка товаришує зі здоровим глуздом, прочитавши запитання, покрутила би біля скроні і дописала би перед кожним словом у назві референдуму "псевдо". Якщо трохи заглибитись у кожен пункт і порівняти їх із самим законопроектом "Про вищу освіту", розробленим "табачним" міністерством, то більшість питань або вводять пересічного студента в оману, або просто не мають нічого спільного із самим законопроектом. Наприклад, у питанні під номером 2 студенту пропонують дати однозначну відповідь, чи згоден він (вона) на підняття стипендії до прожиткового мінімуму (934 грн.), водночас приховуючи, що таку стипендію будуть отримувати лише круглі відмінники і ніяк не всі ті, хто перекриває трійки п'ятірками. "Попахує" звичайним шахрайством. Трохи інша ситуація із шостим питанням, у якому студентам просто морочать голову вільним вибором навчальних дисциплін у межах варіативної частини змісту фаху, бо цієї норми в законопроекті "Про вищу освіту" немає. Ба більше – 2010 року сам Табачник назвав вільний вибір дисциплін "маячнею" і сказав, що не допустить цього ніколи. Інші 5 питань аналогічні за змістом і суттю, тому не бачу сенсу їх навіть розглядати.

Висновок напрошується сам собою. Чинний референдум покликаний задурманити студентство солодкими обіцянками, що не варті паперу, на якому їх надруковано.

Агітаційна кампанія "Студентської Свободи", в якій я брав безпосередню участь, як і очікувалося, наштовхнулася на опір адміністрацій університетів. Коли ми вже доклеювали останні листівки, нашу діяльність помітили члени "Студентського альянсу" (локальна громадська організація університету "ХПІ", підконтрольна Харківській профспілці студентів, яку очолює депутат-"регіонал" Харківської міськради Максим Мусєєв). Вони тут же почали безцеремонно зривати щойно розклеєні листівки. На запитання: "Хто ви такі і чим вам заважають листівки" (до речі, поклеєні у спеціально відведених для цього місцях), – молоді люди "мажорного" вигляду відповіли російською мовою в перемішку з нецензурною лайкою, що вони зі "Студентського альянсу", воднораз відмовившись назвати свої прізвища та посади. Мовляв, ми зриваємо їхній захід, і клеїти на території ХПІ листівки з політичною агітацією не можна взагалі (дарма, що на останніх виборах увесь "Політех" було обліплено агітацією за чинного міського голову Харкова – Кернеса). За словами "студальянсівців", будь-які інші листівки чи рекламу не можна розміщувати без погодження з ними і проректором з питань роботи зі студентами. На зауваження, що листівки не містять жодної політичної агітації за політичні сили, що ми маємо законне право розміщувати будь-які оголошення у спеціально відведених для цього місцях без погодження з будь-ким і що взагалі, окрім наших листівок, поряд розклеєно купу інших оголошень, реклами і афіш (розміщення яких також ні з ким не погоджено), "студальянсівці" у нецензурній формі відповіли, що їм "байдуже" на наші права і на те, що там в наших листівках написано, а інші "непогоджені" оголошення і рекламу вони якось потім позривають. Відтак новоявлені "опікуни" прав студентів (як вони себе самі назвали) почали доводити, що ми нічого не розуміємо, що законопроект Табачника спрямовано на покращення життя студентів ("вже сьогодні"?), що будь-які акції протесту насправді суперечать реальним інтересам студентства. Почали запитувати наші прізвища, і чи ми навчаємось в ХПІ, і якщо так, то де саме. Не отримавши бажаної відповіді, один із "студальянсівців" до когось зателефонував, водночас нецензурно лаючись і погрожуючи, що зараз по нас приїдуть, і що він докладе усіх зусиль, аби ми більше ніколи не ступили на територію ХПІ. Звичайні студенти, що проходили повз і бачили картину, просто глузували зі "студальянсівців". 

Розуміючи, що продовжувати розмову з останніми немає жодного сенсу і що весь обсяг запланованої агітаційної роботи виконано, ми спокійно полишили територію університету.

Трохи згодом із достовірного анонімного джерела у "Союзі молоді регіонів України" стало відомо, що Харківська профспілка студентів, яку очолює депутат Харківської міськради Максим Мусєєв, має "рознарядку" зібрати по вишах міста 10 тис. бюлетенів із виключно позитивними відповідями…

ХПІ
Олександр Нікульшин,
"Студентська "Свобода"
Харків

Цей допис було опубліковано в Статті. Закладка на постійне посилання. -
Comments:

Додати коментар

Ваш email не буде опубліковано. Обов’язкові поля відмічені зірочкою *

*
*

Ви можете використовувати наступні HTML теги та атрибути <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>