Діяльність

Вітаємо, ВГО Сокіл з 124 річницею

11.02.18 13:35

Вітаємо, ВГО Сокіл з 124 річницею створення та боротьби за Україну. Члени організації, до сьогодні продовжують боронити східні терени нашої держави. Коротко про історію організації:

ВГО «Сокіл» була зареєстрована (відновлена) у жовтні 2006 року. Організація декларувала продовження справи українського «Сокола» першої половини XX ст, що був заборонений радянськими окупантами у 1939 році. Головним партнером ВГО «Сокіл» виступила ВО «Свобода».

Активісти «Соколу» взяли активну участь у Революції Гідності. У складі Самооборони Майдану була сформована окрема комендантська чота «Сокіл», яку очолив тоді перший заступник голови організації Юрій Черкашин. Чота сокільців не підпорядковувалась А. Парубію, оскільки перебувала у структурі націоналістичних сотень самооборони, які були в підпорядкуванні адмірала Ігоря Тенюха. Чота також виконувала функції групи швидкого реагування при сотні охорони революційної Київради. Відповідно чота активно співдіяла з комендатурою Київради, яку очолював тодішній голова Організації “Сокіл” Руслан Андрійко. Чота дислокувалась на балконах Колонної зали КМДА.

Окрема комендантська чота ВГО”Сокіл” брала участь у протистояннях на перехресті вулиць Лютеранської та Банкової в грудні 2013-го, поваленні пам’ятника Леніну на Бесарабській площі, обороні Київради від бійців “чорної роти” підрозділу “Беркут”, протистояннях на Грушевського в січні 2014-го (неофіційно), боях на Кріпосному та Інституцькій 18 лютого 2014-го. В останніх чота втратила половину особового складу пораненими, в тому числі важкими.

Окрім комендантської чоти, активісти ВГО “Сокіл” були у інших підрозділах самооборони, зокрема, у 2-ій сотні ім. Святослава Хороброго та 3-ій сотні ім. Петра Сагайдачного. Сокільці, зокрема, Ігор Гуменюк (Дубенко) та Сергій Крайняк (Агроном) брали участь у наступі на Інститутській 20 лютого 2014-го, де від куль силовиків загинула значна частина Небесної Сотні.
Активісти «Соколу» знаходяться в лавах Збройних Сил України, Національної гвардії, добровольчих батальйонах МВС України, ОУН та ДУК, або ж матеріально допомогають фронту. У роті «Карпатська Січ» та «Січ» воюють дві чоти, які сформовані із активістів «Соколу». Прес-секретар «Сокола» полтавка Алла Федорченко, за освітою — вчитель іноземної мови та зарубіжної літератури, півроку провела в лавах батальйону «Січ».

Влітку 2014 року головою організації призначено Юрія Черкашина, що на той час також був в.о. командира першого взводу батальйону особливого призначення “Січ”, що активно готувався до відправки на фронт. Було прийнято рішення, що організація відмовляється від статусу суто молодіжної. Пріоритетними завданням ВГО “Сокіл” було визначено участь у російсько-українській війні в складі різних підрозділів силових структур та добровольчих батальйонах, підготовку військових кадрів у всіх доступних для цього місцях, матеріальне забезпечення бойових частин (волонтерство).

Голова ВМГО «Сокіл» Юрій Черкашин з серпня 2014 до липня 2015 року також бере участь у «АТО» в батальйоні «Січ», а пізніше до поранення в листопаді 2015 року — у складі роти Карпатська Січ 93 ОМБр. Його заступник Ярослав Люти брав участь у бойових діях у 2014—2016 р. в складі батальйону НГУ імені Кульчицького. Активіст Миколаївського осередку Геннадій Дубров у складі окремої добровольчої чоти «Карпатська Січ» узяв участь у захисті Донецького летовища.

До та під час Революції Гідності багато членів організації піддавалися переслідуванню за свою політичну діяльність, деякі з них певний час перебували в ІТТ або СІЗО та навіть були засуджені з політичних мотивів через цілеспрямовану політику режиму Януковича на знищення українських націоналістів. Після перемоги Революції Гідності певний час Організація мирно співіснувала із державним апаратом, допоки не сталася кривава провокація проти націоналістів під стінами Верховної Ради 31 серпня 2015 року. Близько двадцяти націоналістів, серед яких були сокільці, були затримані та відправлені до Подільського ІТТ, а потім до Лук’янівського СІЗО. Згодом більшість з них під тиском обуреної громади були випущені, крім двох: «Дубенка» та «Агронома» — справа яких досі розглядається у Шевченківському районному суді м. Києва. «Бізон» був затриманий пізніше та відправлений до Миколаївського СІЗО, а 17.03.2017 отримав вирок Братського районного суду, що передбачає 6 років ув’язнення.

Втрати на фронті російсько-української війни:
Антон Стрілець — керівник харківського обласного осередку ВМГО «Сокіл», помер у лікарні 15 липня 2014 від отриманих ран від нещасного випадку на тренуванні.

Мирослав Мисла — керівник ідеологічної референтури ВМГО «Сокіл», загинув у бою 2 жовтня 2016 біля с. Кримського Луганської області.

Роман Напрягло — активіст слов’янського міського осередку ВМГО «Сокіл», загинув у бою 26 лютого 2017 біля с. Пікузи Донецької області.

прес-служба ГО “Українська Студентська Свобода”